Rafał Szczepański Architekt Projekty Publikacje Idee Kontakt

TARGOWA 19

KONSERWATORSKI PROJEKT ROZWOJU KAMIENICY PRZY UL. TARGOWEJ W WARSZAWIE

 

Targowa 19 powierzchnie w m2

powierzchnia działki 1048,5

powierzchnia zabudowy 720,0

powierzchnia użytkowa – parter 420,9 usługowa

powierzchnia użytkowa – I piętro 542,4 mieszkalna

powierzchnia użytkowa – II piętro 478,1 mieszkalna

powierzchnia użytkowa – III piętro 365,0 mieszkalna

powierzchnia użytkowa – IV piętro 399,0 mieszkalna

powierzchnia użytkowa – V piętro 234,5 mieszkalna

powierzchnia użytkowa razem 2439,9

powierzchnia parkingu (ilość m.p.) 600 (30 m.p.)

pow. biol.czynna 89 (8,5%)

 

Targowa 19

Surowa, przeorana stuletnią historią destrukcji kamienica Chrostowskiego, ostała się wojnom, złym czasom, wiatrom i burzom historii, dlatego barbarzyństwem byłoby zamazanie, zakrycie jej ran jakimś gładkim tynkiem i odtworzoną sztukaterią, pod którymi zniknęła by rozrzeźbiona faktura elewacji, rysunek cierpienia.

Zachowana mimo wszystkich przeciwności kamienica warta jest szczególnej ochrony, nie tylko fizycznej substancji lecz i sacrum przeżyć, jej mentalnej symbolicznej wartości.

Projekt pozostawia szlachetną przeoraną zmarszczkami elewację bez zamazania jej sztucznym blichtrem, bez zatarcia rysunku, zamykając ją w szklanej szkatułce, przez co czyniąc ją częścią tak powstałego wnętrza.

Parter dostępny z ulicy, z wąsko przebiegającego w tym miejscu trotuaru, poprzez restaurację detalu i wyprawy znajdzie swe miejsce w zdobnym ulicznym salonie powracającej do świetności ulicy Targowej, tak stanie się też z niektórymi elementami elewacji, świadkami niegdysiejszej chwały.

Obcowanie z tyko częściowo odrestaurowanym obiektem, co więcej ze skruszałą elewacją będącą częścią wnętrz, buduje klimat poprzez fizyczny kontakt, odgłos zdarzeń oraz stwarza niezwykłe możliwości kreowania przestrzeni wewnątrz lokali.

Naiwna, dobrze widziana rewaloryzacja, rozumiana jako popis technik i technologii,mniej lub bardziej historycznych, prowadzi do zafałszowania, zagłaskania przedmiotu i odebrania mu podmiotowości bytu.

Projekt rewitalizacji kamienicy Chrostowskiego zachowuje układ historycznej zabudowy z oficyną tylną i boczną, także zamkniętą w szklanej szkatułce.

Dostęp z ulicy przez dawną bramę przejazdową prowadzi na teren dziedzińca gdzie zlokalizowane w parterach  funkcje tworzą rodzaj mikro galerii handlowo-usługowej. Pod dziedzińcem zaprojektowano garaż podziemny na 30 pojazdów.  Powierzchnia użytkowa lokali i mieszkań to prawie 2500 m2. Rozkład powierzchni i komunikacja opierają się na dwóch klatkach schodowych wyposażonych w dźwigi osobowe.

Kamienica Chrostowskiego razem z kamienicą Targowa 21 powstałą w tym samym okresie 1900-1910, tworzą zamknięcie ulicy Kijowskiej, ważny fragment nowej przestrzeni ulicy Targowej, świadcząc o jej powracającej świetności.

 

Rafał Szczepański, architekt

Rafał Szczepański Copyright Warszawa 2021 nonkanon@nonkanon.pl