Rafał Szczepański Architekt Projekty Publikacje Idee Kontakt

BIUROWIEC PŁOWIECKA

PROJEKT BUDYNKU BIUROWEGO PRZY UL. PŁOWIECKIEJ W WARSZAWIE

 

ZESTAWIENIE POWIERZCHNI:

 

Powierzchnia działki: 1 268,0 m2

Powierzchnia  zabudowy: 296,8 m2

Intensywność zabudowy: 0,7

Kubatura brutto: 2 979,67 m3

Powierzchnia całkowita: 890,4 m2

Powierzchnia użytkowa: 630,9 m2

Ilość kondygnacji nadziemnych: 3

Wysokość zabudowy: 11,83 m

Budynek biurowy przy ul. Płowieckiej w Warszawie jest budynkiem niskim, trzykondygnacyjnym. Obiekt w bryle jest prostokątem, krótszym bokiem (12,33 m) usytuowany od ul. Płowieckiej. Wysokość projektowanego budynku to 11,83 m.

 

Kolorystykę elewacji zaprojektowano w przedziale 0000-3030 systemu NCS, przy czym inne materiały elewacyjne takie jak szkło i aluminium pozostawiono w kolorze naturalnym. Dach płaski ze spadkami 3% w kierunku dłuższych elewacji. W części środkowej nad trzonem komunikacyjnym dach płaski jest otoczony ścianką attykową, przesłaniającą urządzenia techniczne.

 

Do ul. Płowieckiej budynek zwrócony jest elewacją reprezentacyjną zaprojektowaną jako ściana kurtynowa szprosowa, elewacja zwieńczona jest ścianą attykową. Elewacja południowo-wschodnia, jest elewacją wejściową. W bryle budynku wyróżnia się jej środkowa część – trzon komunikacyjny, z wejściem zlokalizowanym w podcieniu, elewacją kurtynową powyżej i ścianką attykową. Pozostałą część elewacji charakteryzują duże okna w parterze oraz regularny rytm okien (w proporcjach zbliżonych do kwadratu) na wyższych kondygnacjach i gzyms wieńczący elewację.

 

Budynek charakterem i wielkością nawiązuje do budynków sąsiednich, ze względu na gabaryty, wykorzystane materiały okładzin zewnętrznych oraz ich kolorystykę doskonale wpisuje się w otaczającą zabudowę usługową.

Rafał Szczepański Copyright Warszawa 2021 nonkanon@nonkanon.pl